Hammerstone
41-24-254
From: North America | United States of America | Delaware | New Castle County | Claymont | Naaman's Creek
Curatorial Section: American
| Object Number | 41-24-254 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Delaware | New Castle County | Claymont | Naaman's Creek |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | River boulder with shallow pecked groove for hafting |
| Height | 5 cm |
| Length | 10 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Exchange with the Philadelphia Museum of Art, 1941 |
| Other Number | 03-311 - Philadelphia Museum of Art Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


