Hammerstone
41-24-267
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Delaware County (Pennsylvania) | Crum Creek
Curatorial Section: American
| Object Number | 41-24-267 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Delaware County (Pennsylvania) | Crum Creek |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Granite |
| Description | Oval river boulder with wide pecked groove. |
| Length | 12.3 cm |
| Width | 10.3 cm |
| Thickness | 7.7 cm |
| Credit Line | Exchange with the Philadelphia Museum of Art, 1941 |
| Other Number | 03-302a - Philadelphia Museum of Art Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


