Jug
41-24-432
From: Peru
Curatorial Section: American
| Object Number | 41-24-432 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Late Chimu |
| Provenience | Peru |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Black ware. Slightly flattened base, horizontally oval body, one loop handle, funnel neck. Pressed design of birds on pebbled ground in band around equator. |
| Height | 21.7 cm |
| Length | 20.8 cm |
| Width | 15.7 cm |
| Credit Line | Exchange with the Philadelphia Museum of Art, 1941 |
| Other Number | 05-252 - Philadelphia Museum of Art Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.