Mortar
41-24-170A
From: California (State)
Curatorial Section: American
| Object Number | 41-24-170A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | California (State) |
| Culture Area | California Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Steatite |
| Description | Globular. |
| Height | 21 cm |
| Outside Diameter | 27 cm |
| Credit Line | Exchange with the Philadelphia Museum of Art, 1941 |
| Other Number | 97-142 - Philadelphia Museum of Art Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.