Pestle
41-24-170B
From: California (State)
Curatorial Section: American
| Object Number | 41-24-170B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | California (State) |
| Culture Area | California Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Oval cross-section, flattened; tapering toward upper end. |
| Height | 8 cm |
| Length | 29 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Credit Line | Exchange with the Philadelphia Museum of Art, 1941 |
| Other Number | 97-142a - Philadelphia Museum of Art Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.