| Object Number | 41-24-84 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zuni |
| Provenience | New Mexico | Zuni Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Flat base, sides expanding to equator, contracting to neck; flaring lip; one vertical loop handle. Red base, greyish white slip; one decorated band divided into four panels. Row of letters SUPERIOP SQUAPE MATCHES. |
| Height | 15 cm |
| Width | 12.5 cm |
| Outside Diameter | 11 cm |
| Credit Line | Exchange with the Philadelphia Museum of Art, 1941 |
| Other Number | '84-4 - Philadelphia Museum of Art Number | CG96-5-44 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

