Flake
56-28-2464
From: Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet
Curatorial Section: American
| Object Number | 56-28-2464 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Denbigh Flint Complex |
| Provenience | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet |
| Site Name | Iyatayet |
| Site Number | NOB-002 |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | IYH1-E |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | On black chert. Striking platform and bulb or percussion present. No distal end. Unifacial, marginal retouch along both lateral edges on dorsal surface. |
| Length | 2 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of J. Louis Giddings, 1956 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.