Celt
97-563-5172
From: North America | United States of America | Pennsylvania
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5172 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Groundstone |
| Description | Butt end missing; smoothed. |
| Length | 8.2 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Thickness | 1.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5172 - Old Museum Number | 10486 - ANSP Number | 1064 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


