| Object Number | 97-564-145A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Northeast Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Locus | near Jettyto Spring |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Oblong pestle with smoothed surfaces. One end has a circular indentation and the other end is somewhat angular. Brown stone. |
| Length | 12 cm |
| Width | 5.7 cm |
| Thickness | 5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-564-145A - Old Museum Number | 20061 - ANSP Number | I 563 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

