| Object Title | Diablo = Devil |
| Native Name | Diablo |
| Object Number | 93-13-15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Guatemalan |
| Provenience | Guatemala |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 1960's |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Iconography | Devil |
| Description | Diablo = Devil. Face of man with small parted horns. Unpainted. Four dots on nose; tongue sticking out and fangs on the lower jaw. Many wrinkles on forehead and cheeks. Crack righ of center on forehead. |
| Length | 21.8 cm |
| Width | 19.6 cm |
| Depth | 11.6 cm |
| Credit Line | Purchased from Robert M. Hill II, 1993 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




