| Object Number | 77-9-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ashanti |
| Provenience | Ghana |
| Section | African |
| Materials | Brass |
| Iconography | Woman |
| Description | Female figure, cast bronze, standing, holding hands on stomach. Five bands around neck, square decorations on forehead and back. |
| Height | 12 cm |
| Length | 3 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of William Kohler, 1977 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




