| Object Number | 40-33-73A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Finnish | Sami |
| Provenience | Northern Scandinavia |
| Culture Area | Russia |
| Section | American |
| Materials | Steel | Ivory |
| Technique | Etched |
| Description | Steel knife blade with ivory handle, etched. Sheath of ivory, carved in two pieces, joining along the face of the blde; held together by broad band of saddle leather; etched conventional design and openwork on one face. Reindeer and wolf on other face. |
| Length | 29 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Gift of William Hinckle Smith, 1940 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



