Cup
26739
From: Peru | Huacho
Curatorial Section: American
| Object Number | 26739 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Huacho |
| Culture Area | Andean |
| Locus | Purchased in Lima |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Painted |
| Description | Pottery. Flat base, flaring side; distorted Polychrome painting in style of Tiahuanaco. |
| Height | 14.4 cm |
| Length | 18 cm |
| Width | 15.5 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 485 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.