Hammerstone
44-4-1
From: United States of America | Michigan | Keweenaw County | Isle Royale
Curatorial Section: American
| Object Number | 44-4-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Michigan | Keweenaw County | Isle Royale |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Rudely oval. End battered. |
| Length | 12.7 cm |
| Width | 11.43 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Exchange with Cranbrook Institute of Science, 1943 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.