Bell
AF940
From: Zaire | Bangala District | Rubi River | Welle District
Curatorial Section: African
| Object Number | AF940 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Zaire | Bangala District | Rubi River | Welle District |
| Culture Area | Central Africa |
| Section | African |
| Materials | Seeds | Iron |
| Description | Made of seed of Borassus. The power of the charm is contained in the clay. Metal tongue and metal ring. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 17.5 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 178 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

