Hammerstone
32-1-279
From: Cuba | West Indies
Curatorial Section: American
| Object Number | 32-1-279 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cuba | West Indies |
| Culture Area | Caribbean |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | circular, flat |
| Height | 4 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Exchange with the Museum of the American Indian, Heye collection, 1932 |
| Other Number | 4/5777 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.