Bowl
32-1-272
From: Cuba | West Indies
Curatorial Section: American
| Object Number | 32-1-272 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Taino |
| Provenience | Cuba | West Indies |
| Culture Area | Caribbean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Sharp shouldered, undecorated |
| Height | 8.5 cm |
| Length | 17 cm |
| Width | 16.5 cm |
| Credit Line | Exchange with the Museum of the American Indian, Heye collection, 1932 |
| Other Number | 8/3881 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.