Figurine
32-1-188
From: Puerto Rico | West Indies
Curatorial Section: American
| Object Number | 32-1-188 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Taino |
| Provenience | Puerto Rico | West Indies |
| Culture Area | Caribbean |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Iconography | Head |
| Description | Head: oval with flat back |
| Height | 13.5 cm |
| Length | 11 cm |
| Thickness | 5.2 cm |
| Credit Line | Exchange with the Museum of the American Indian, Heye collection, 1932 |
| Other Number | 3/1985 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.