Rubbing Stone
32-1-13
From: West Indies | Greater Antilles | Dominican Republic | Santo Domingo (West Indies)
Curatorial Section: American
| Object Number | 32-1-13 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | West Indies | Greater Antilles | Dominican Republic | Santo Domingo (West Indies) |
| Culture Area | Caribbean |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Flat, oval |
| Height | 3 cm |
| Length | 11 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Exchange with the Museum of the American Indian, Heye collection, 1932 |
| Other Number | 12/9916 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.