| Object Number | 32-42-1069 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Graeco-Roman |
| Provenience | Egypt | Meydum |
| Locus | ANS 70 |
| Period | Graeco-Roman Period |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | child's coffin (no lid) |
| Height | 14 cm |
| Length | 91.5 cm |
| Width | 34 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Meydum; Alan Rowe, 1932 |
| Other Number | 32-1-272 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




