Burin (uncertain)
Chisel (uncertain)
Adze (uncertain)
53-54-71
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-71 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Niybd B |
| Section | American |
| Materials | Slate |
| Description | Gray slate. One side smoother. Ground edges. Butt broken, one or two notches, possibly for hafting. |
| Length | 5.9 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 300 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.