| Object Number | E13504 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Locus | Tomb Of Djedhor |
| Period | Late Period | Thirtieth Dynasty |
| Date Made | 381 - 343 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Djed Pillar |
| Description | Djed Pillar. Green. |
| Height | 4.5 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Depth | 0.8 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund, 1902 |
| Other Number | AES 2890B - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



