| Object Number | AF2868 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sudan | Nubia |
| Date Made | Late 19th century CE |
| Section | African |
| Materials | Leather |
| Description | Hide. Round, hemispherical boss. 12 holes around rim. Label: "Taken in Loker (?), Soudan, March 1891". See AF 2159; and for holes around rim cf. AF 2869, 2870. |
| Height | 11 cm |
| Length | 55 cm |
| Width | 55 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 25068 - Dealer's Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



