Container
45-15-1326
From: United States of America (uncertain) | Northwest Canada (uncertain) | Alaska (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-1326 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Athapaskan |
| Provenience | United States of America (uncertain) | Northwest Canada (uncertain) | Alaska (uncertain) |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Birchbark | Wood |
| Description | Birch bark cointainer. Oblong bottom, oval top of bent splints wrapped with splints strengthening wythe sewn one third way from top. |
| Length | 28 cm |
| Width | 19.7 cm |
| Depth | 12.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

