Lamp
63-16-45
From: Libya | Leptis Magna
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 63-16-45 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Libya | Leptis Magna |
| Locus | Level 2 unstrat |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | fragment of 63-16-44 rim near nozzle. |
| Height | 2.6 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Leptis Magna Expedition;Theresa Howard Carter, 1963 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



