| Object Number | 33-35-48 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Human Figure |
| Description | Terracotta. Human figure, broken at waist; hands clasped below breast. |
| Height | 5.7 cm |
| Width | 3.7 cm |
| Depth | 1.5 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1933 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
