| Object Number | B16262 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Diqdiqqeh |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Bearded Man | Kid |
| Description | Bearded Male with Kid CBS Register: terracotta. figure of a bearded man bringing a kid as an offering. broken longhair and beard. |
| Height | 6.7 cm |
| Width | 4 cm |
| Depth | 2 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1926 |
| Other Number | U.7001 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


