Small Knife
97-724-12
From: Australia | Southeastern Australia | Victoria (Australia) | Richmond (Australia)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 97-724-12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Australia | Southeastern Australia | Victoria (Australia) | Richmond (Australia) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Stone |
| Description | small knife - surgical? |
| Length | 2.8 cm |
| Width | 2 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-724-12 - Old Museum Number | 14406 uncertain - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


