Book of Native Cloth from Bark of Different Trees
87-3-2
From: Polynesia | Hawaiian Islands | Society Islands | Tonga Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Title | Book of Native Cloth from Bark of Different Trees |
| Object Number | 87-3-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hawaiian | Tahitian | Tongan |
| Provenience | Polynesia | Hawaiian Islands | Society Islands | Tonga Islands |
| Culture Area | Oceania | Polynesia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bark Cloth | Paper | Cardboard |
| Description | Bound volume containing samples of tapa cloth. 41 pieces of tapa cloth. Title handwritten on cover: Book of Native Cloth from Bark of different Trees. No text. |
| Height | 22 cm |
| Width | 18.5 cm |
| Depth | 1.5 cm |
| Credit Line | Transfer from the Museum Library, 1987 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




