| Object Number | 2007-17-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Achaemenid |
| Provenience | Iraq |
| Period | Achaemenid Period |
| Date Made | May 10 497BC |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Technique | Baked | Inscribed |
| Inscription Language | Cuneiform |
| Description | Baked rectangular clay tablet inscribed with cuneiform script on front, back, and edges; missing lower right and left corners Dated to May 10 497BC. |
| Length | 6.7 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Erle Leichty, 2007 |
| Other Number | P461856 - CDLI Number | UM 2007-17-001 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

