Basket
2007-14-1A
From: North America | United States of America | New York
Curatorial Section: American
| Object Number | 2007-14-1A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Iroquois |
| Provenience | North America | United States of America | New York |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Date Made | 1900-1965 CE |
| Section | American |
| Materials | Ash Wood | Sweetgrass | Hong Kong Grass | Pigment |
| Technique | Woven | Dyed |
| Description | Woven circular basket with lid (B); exterior dyed orange, red, and green; interior dyed blue |
| Height | 9.5 cm |
| Outside Diameter | 19.5 cm |
| Credit Line | Gift of William Wierzbowski in honor of Dr. Pamela Jardine, 2007 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




