Metate
2007-12-1B
From: New Mexico | Cochiti Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 2007-12-1B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cochiti Pueblo | Keresan |
| Provenience | New Mexico | Cochiti Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Concave stone grinding slab. Used in conjunction with mano (a). |
| Height | 15.2 cm |
| Length | 52 cm |
| Width | 41 cm |
| Credit Line | Gift of Elaine Garfinkel, 2007 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



