Jar
29-142-88A
From: Peru | Tacna | Club Hipico Cemetery
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-142-88A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Atacameno (uncertain) |
| Provenience | Peru | Tacna | Club Hipico Cemetery |
| Culture Area | Andean |
| Locus | Grave 28 |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Polychrome |
| Description | Small red polychrome jar with constricted neck, flaring lip, single vertical handle at neck. Geometric design. See 29-142-88b and c |
| Height | 8 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Peru-Chile Expedition, Max Uhle, 1916-1917 |
| Other Number | 166 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.