Jar
29-142-80A
From: Peru | Tacna | Club Hipico Cemetery
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-142-80A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chincha | Atacameno |
| Provenience | Peru | Tacna | Club Hipico Cemetery |
| Culture Area | Andean |
| Locus | Grave 23 |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Polychrome |
| Description | Red polychrome. With constricted neck, flaring rim, and broken single vertical handle. Guilloche design with central dot. See 29-142-80b |
| Height | 10.75 cm |
| Length | 10.25 cm |
| Credit Line | Peru-Chile Expedition, Max Uhle, 1916-1917 |
| Other Number | 147 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.