Spindle
Spindle Whorl
29-142-57
From: Peru | Tacna | Club Hipico Cemetery
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-142-57 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Atacameno |
| Provenience | Peru | Tacna | Club Hipico Cemetery |
| Culture Area | Andean |
| Locus | Grave 14 |
| Section | American |
| Materials | Bone | Wood |
| Description | Bone spindle whorl containing wooden spindle. |
| Height | 1.9 cm |
| Length | 24 cm |
| Outside Diameter | 2.7 cm |
| Credit Line | Peru-Chile Expedition, Max Uhle, 1916-1917 |
| Other Number | 108 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.