Bowl
29-142-55A
From: Peru | Tacna | Club Hipico Cemetery
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-142-55A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Atacameno |
| Provenience | Peru | Tacna | Club Hipico Cemetery |
| Culture Area | Andean |
| Locus | Grave 14 |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Polychrome |
| Description | White polychrome with constricted neck, flaring lip; two horizontal handles on shoulder; crude geometric design. See 29-142-55b |
| Height | 6.7 cm |
| Width | 10.1 cm |
| Credit Line | Peru-Chile Expedition, Max Uhle, 1916-1917 |
| Other Number | 104 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.