| Object Number | P998B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | Borneo |
| Date Made | Before 1897 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Brass (uncertain) |
| Description | Square, hollow metal insert for box used in a gambling game played in Southeast Asia called Lien Poh ("Turning Treasure"). The die (P998A) is the Poh ("Treasure") and the box (P998B-C) is the Poh Kam ("Treasure Cover"). |
| Height | 4.7 cm |
| Width | 4.7 cm |
| Depth | 4.7 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. William H. Furness 3rd., 1898 or Alfred C. Harrison Jr. and Dr. H. M. Hiller, 1899 |
| Other Number | 81 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




