Figurine
54-28-50
From: Cyprus | Kourion | Sanctuary of Apollo Hylates
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 54-28-50 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Sanctuary of Apollo Hylates |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Votive Deposit |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Terracotta |
| Description | Handmade, solid, face cast from mold, local Kourion fabric. "Horse (type 45?) and rider (helmet A, cord from either side of brim hanging down behind); arms, forearms missing, raised; apparently hands were clapsed." Also missing: both left legs, and head of horse; left foot of rider." |
| Height | 18 cm |
| Width | 6 cm |
| Depth | 10.8 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, George H. McFadden, 1954 |
| Other Number | T37 - Field No SF | 1740 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




