Hat
Sombrero
99-23-87E
From: Guatemala | Todos Santos Cuchumatan | Department of Huehuetenango
Curatorial Section: American
| Object Number | 99-23-87E |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Maya |
| Provenience | Guatemala | Todos Santos Cuchumatan | Department of Huehuetenango |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | Small man's straw hat with a wide brim and a flat top. Three, metal grommeted holes on both sides. Leather strap with metal grommets at the base. Wrapped with blue cotton binding. Leather strap tied to hat with red thread. |
| Height | 9 cm |
| Length | 30.5 cm |
| Width | 28.5 cm |
| Credit Line | Gift of Betty Gerstley, 1999 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



