Utility Cloth
Tzute
99-23-108
From: Guatemala | Santo Tomas Chichicastenango | Department of Quiche
Curatorial Section: American
| Native Name | Tzute |
| Object Number | 99-23-108 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Maya |
| Provenience | Guatemala | Santo Tomas Chichicastenango | Department of Quiche |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Silk | Cotton | Wool |
| Description | Man's tzute headdress of two panels on a red, cotton ground with black pin stripes. Panels are joined with a wide randa in purple and pink silk. The center portion is brocaded in designs of multicolored flowers bordered by bands of geometric motifs. |
| Height | 1.6 cm |
| Length | 166.9 cm |
| Width | 78.1 cm |
| Credit Line | Gift of Betty Gerstley, 1999 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




