Basket
29-48-360
From: United States of America | Oklahoma
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-48-360 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kickapoo |
| Provenience | United States of America | Oklahoma |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rush | Pigment |
| Technique | Basketry |
| Description | Rushes; natural colour and green; woven. |
| Height | 17.8 cm |
| Length | 12.7 cm |
| Width | 12.1 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1919 |
| Other Number | 2/5594 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



