Cap
Montera
99-23-61A
From: Guatemala | Santiago Aquascalientes
Curatorial Section: American
| Object Number | 99-23-61A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Maya (Central American Culture) |
| Provenience | Guatemala | Santiago Aquascalientes |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | One of 4 children's caps. Pink ground with blue stripes. Geometric and animal brocading around the edges and the center in green, pink, blue, orange and purple. Unmade. |
| Length | 57 cm |
| Width | 19 cm |
| Credit Line | Gift of Betty Gerstley, 1999 |
| Other Number | CG2016-2-221 - Found in Collection Number | 99-23-61 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


