Sherd
64-15-548
From: Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios
Curatorial Section: American
| Object Number | 64-15-548 |
| Current Location | On Loan |
| Provenience | Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic | Pigment |
| Description | Same as -547. Buff exterior with red and brown half circles along rim. |
| Height | 9.1 cm |
| Width | 13.4 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Peabody Museum, Harvard University, 1964 |
| Other Number | 58K2 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

