Hair Band
Cinta
99-23-40A
From: Guatemala | Department of Totonicapan | Totonicapan
Curatorial Section: American
| Native Name | Cinta |
| Object Number | 99-23-40A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Maya (Central American Culture) |
| Provenience | Guatemala | Department of Totonicapan | Totonicapan |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Technique | Woven |
| Description | Red base with large (6 1/2 cm) ball tassels and fringe - squares of geometric designs and 2 human figures in white and yellow - repeated. |
| Length | 330 cm |
| Width | 2.75 cm |
| Credit Line | Gift of Betty Gerstley, 1999 |
| Other Number | 99-23-40 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


