Blouse
Huipil
99-23-29A
From: Guatemala | Chajul | Department of Quiche
Curatorial Section: American
| Native Name | Huipil |
| Object Number | 99-23-29A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Maya |
| Provenience | Guatemala | Chajul | Department of Quiche |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | One of two huipils. Red ground 2 panels joined by machine. Row of large birds across chest and shoulders. 2 squares of checkerboard on each shoulder. All brocaded. Neck cut round, sewn by machine. 1 white machine stitched below neckline front. |
| Length | 59 cm |
| Width | 87 cm |
| Credit Line | Gift of Betty Gerstley, 1999 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


