Blouse
Huipil
99-23-13A
From: Guatemala | Palin
Curatorial Section: American
| Native Name | Huipil |
| Object Number | 99-23-13A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Maya |
| Provenience | Guatemala | Palin |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | Huipil of one panel. White ground with 4 cm wide red bands. The sides have brocading of birds and geometric designs covering the entire surface. Multicolored with red predominant. Neck cut square and finished with button hole stitch. |
| Length | 67 cm |
| Width | 42 cm |
| Credit Line | Gift of Betty Gerstley, 1999 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


