Blouse
Huipil
99-23-7A
From: Guatemala | Patzun
Curatorial Section: American
| Native Name | Huipil |
| Object Number | 99-23-7A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Maya (Central American Culture) |
| Provenience | Guatemala | Patzun |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | Huipil (a) with sash (b). Red cotton background with blue, green, and yellow warp stripes. Two panels joined with a blue, green and yellow randa. Round neck with slit embroidered. Yoke and armholes embroidered with multiple colors. |
| Length | 60 cm |
| Width | 74 cm |
| Credit Line | Gift of Betty Gerstley, 1999 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


