Manuscript
CG2006-4-1A
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2006-4-1A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Period | New Kingdom |
| Date Made | 1539 - 1075 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Papyrus | Ink |
| Iconography | Egyptian Myth | Anat | Seth |
| Inscription Language | Hieratic |
| Description | One of six fragments of a papyrus written on both sides. The recto contains a mythological tale or historiola concerning the goddess Anat and Seth. |
| Length | 6.1 cm |
| Width | 20.1 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.