Cymbal
Reproduction
MS3584
Location: On Display in the Rome Gallery
From: Italy | Campania | Pompeii
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS3584 |
| Current Location | Rome Gallery - On Display |
| Culture | Roman |
| Provenience | Italy | Campania | Pompeii |
| Manufacture Location | Naples |
| Creator | J. Chiurazzi and Fils |
| Date Made | 1903 |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Bronze |
| Technique | Cast |
| Description | Musical Instrument -- a pair of cymbals |
| Height | 6 cm |
| Length | 31 cm |
| Depth | 0.3 cm |
| Outside Diameter | 10.79 cm |
| Credit Line | Purchased from J. Chiurazzi and Fils (Foundry); subscription of John Wanamaker, 1902 |
| Other Number | 76941 - Naples Museum Number | 24140 - Field Museum Number | 265 - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


