| Object Number | E593 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Inscribed bright blue faience funerary figurine. |
| Height | 10 cm |
| Width | 4 cm |
| Depth | 2 cm |
| Credit Line | Purchased from Emile Brugsch Bey; subscription of Mrs. John Harrison, 1891 |
| Other Number | ES593 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




